Коли йдеться про збільшення врожайності плодових культур, багато садівників та фермерів все частіше звертаються до допомоги не лише домашніх бджіл, а й диких запилювачів. Серед них особливо виділяється руда осмія, яку на Заході давно цінують за здатність активно працювати навіть за невисоких температур.
Чому саме осмія?
- Активний політ за низьких температур
Якщо домашня бджола зазвичай вилітає з вулика за температури вище +15°C, то осмії вистачає лише +10°C. Завдяки цьому вона починає збирати пилок раніше, забезпечуючи безперервний процес запилення, навіть коли погода прохолодна. - Особливі органи для збирання пилку
На відміну від бджоли-медоноса, осмія не годує личинок нектаром, її цікавить саме пилок. У цієї бджоли-одинака вся нижня частина черевця слугує своєрідним контейнером для перенесення пилку. Така будова забезпечує високу продуктивність: ефективність запилення осмією у 10–50 разів вища, ніж у домашньої бджоли.
Де осмія гніздиться?
Ці бджоли-одинаки в природі оселяються у стеблах рослин із м’якою серцевиною (бузина, тростина, комиш, рогіз тощо). Щоб заохотити осмію оселитися у вашому саду чи на полі, варто створювати штучні гнізда. Для цього підійдуть:
- Зв’язки з тростини або комиша, де залишено відкриті порожнисті стебла;
- Спеціальні дерев’яні блоки з просвердленими отворами.
Як підгодовувати осмію після цвітіння?
Після завершення цвітіння садів (наприклад, яблунь), осміям бажано забезпечити додаткове джерело пилку. Ігор Тарушкін, гровер-ченнел менеджер із захисту спеціальних культур компанії «Байєр» в Україні, рекомендує висівати квітконосні рослини на кшталт фацелії. Вона слугує чудовою кормовою базою, дозволяючи продовжити термін активної діяльності бджоли та сприяє зростанню її популяції.
Залучення рудої осмії до запилення плодових культур – ефективний інструмент для підвищення врожайності. Завдяки здатності літати вже за температури +10°C і спеціальним органам для перенесення пилку, осмія може забезпечити у десятки разів більшу результативність, ніж домашня бджола. Створення їм сприятливих умов проживання та підгодівлі (наприклад, висів фацелії) допоможе отримати стабільно високі врожаї і водночас збереже різноманіття корисних комах у вашому саду чи на пасіці.